Jak wycenić wartość pojazdu?

Właściwa wycena samochodu jest w stanie zadecydować o zysku lub stracie w trakcie zakupu lub sprzedaży używanego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w obecnych warunkach dosyć ostrej konkurencji i spadku marż. Pamiętajmy, że szczegółowa i kompleksowa wycena wartości używanego auta zależy od wielu rozmaitych czynników, jednak na podstawie kilku podstawowych informacji jesteśmy w stanie dokonać ogólnikowego szacunku jego wartość. Jeśli zależy nam na drobiazgowej wycenie należy skontaktować się z profesjonalistami.

Pamiętajmy, że tylko rzetelna ocena stanu technicznego, szczegółowa identyfikacja oraz analiza dokumentacji pochodzenia auta, pozwala na obiektywne ustalenie wartości pojazdu. Usługi oferowane przez Motocontroler pozwalają na dokonanie sumiennej wyceny, do której zostanie załączona dokumentacja fotograficzna oraz pomiary grubości powłoki lakierniczej. Tak przygotowany raport będzie stanowił solidną podstawę do określenia wartości przedmiotu wyceny na potrzeby opłat celnych, ubezpieczenia AC oraz wszelkiego rodzaju wymagań bankowych typu kredyt czy leasing.

Kiedy trzeba skorzystać z takiej usługi?
Z profesjonalnej wyceny wartości pojazdu będziemy musieli skorzystać w różnego rodzaju sprawach sądowych, skarbowych i celnych związanych z przedmiotem wyceny lub stanem majątkowym. Otóż wycena jest podstawą większości polis komunikacyjnych. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu i wymogu wypłaty odszkodowania, znajomość realnej wartości naszego auta pozwoli nam kontrolować, czy proponowane przez ubezpieczyciela zadośćuczynienie jest zwyczajnie uczciwe i pozwoli na skuteczną likwidację powstałej szkody. Niestety niektóre zakłady ubezpieczeniowe potrafią zaniżać wartość samochodu po to, aby obniżyć wypłatę odszkodowania. Choć takich nieuczciwych praktyk nie da się wyeliminować, to można przygotować się na nie poprzez posiadanie właściwej dokumentacji. Dodatkowo wycenę musimy również przedstawić na różnego rodzaju potrzeby banku lub firmy leasingowej w sytuacji finansowania zakupu. Trzeba ją również przeprowadzić na potrzeby firmy ubezpieczeniowej, szczególnie jeśli dotyczy ona pojazdów nietypowych. Ponadto proces ten będzie wymagany w przypadku sprzedaży floty samochodowej lub przeniesienia samochodu z jednoosobowej działalności do spółki.

Proces wyceny
A zatem możemy już przyznać, że posiadanie informacji o faktycznej wartości naszego samochodu jest dosyć istotne. Warto pamiętać, że na faktyczną wartość naszego pojazdu ma wpływ wiele czynników, takich jak stan techniczny, model, przebieg, dodatkowe wyposażenie oraz modyfikacje, uszkodzenia i historia wypadkowa. Do stale aktualizowanych katalogów mają dostęp profesjonaliści zawodowo zajmujący się wyceną jak Motocontroler.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.