Cofanie liczników – prawdziwa plaga samochodów używanych. Jak z nią walczyć?

​Każdy, kto kupował kiedykolwiek samochód używany, zdaje sobie sprawę z tego, że cofanie liczników pojazdów jest naprawdę powszechnym procederem. Coraz trudniej uwierzyć nam w deklaracje sprzedających. Skąd jednak bierze się ten problem i jak można z nim walczyć?

Niestety, jako kupujący jesteśmy trochę winni. Sami uważamy, że pojazd, który kupujemy, powinien mieć maksymalnie 200-250 tys. przejechanych kilometrów. Jeżeli jest ich za dużo – po prostu omijamy daną ofertę. Daliśmy sobie wmówić, że takie liczby się ok, podczas gdy dla niektórych silników wartości sięgające 500 tys. km nie są niczym zaskakującym, przy czym silniki cały czas trzymają się dobrze. Jeżeli więc sprzedający chce swój pojazd sprzedać – cóż, cofnięcie licznika sprawia, że oferta staje się bardziej atrakcyjna.

Sprawdzenie stanu licznika – tego faktycznego – nie jest proste. Warto sprawdzić dany pojazd na portalu historiapojazdu.gov.pl – może się okazać, że mamy tak zapisanych ostatnich kilka zarejestrowanych wartości. Niestety, w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy, jest naprawdę trudno. Oczywiście sprzedający będzie deklarował bardzo niskie wartości, musimy zdać sobie sprawę jednak, że w przypadku cofania liczników dla wielu osób „sky is the limit”.

Idealnie pokazują to sytuacje opisane na motoryzacyjnych forach. Niestety, nawet w przypadku kilkuletniego samochodu cofniecie licznika o 300 tys. km… jest możliwe. Oczywiście w takiej sytuacji, nawet jeżeli samochód został kupiony w stosunkowo w niskiej cenie, to ze względu na taką eksploatację klient przepłacił, i to bardzo. Zwrot samochodu nie jest jednak rzeczą prostą, zresztą podobnie jak poznanie faktycznego stanu licznika. Niestety, autorzy wielu postów podkreślają, że w ich przypadkach czy to lokalny mechanik, czy nawet pracownicy ASO wcześniej potwierdzali prawdziwość licznika kilometrów - jak to możliwe?

W części przypadków pracownicy takich punktów są po prostu przez sprzedających opłacani, aby ich klientom nie mówili o faktycznych problemach, które znajdują.

W takim wypadku warto postawić na profesjonalistów, niezależnych oczywiście. Usługi sprawdzania samochodów przed zakupem świadczy firma MobilEkspert. W cenie od 289 zł sprawdzają oni dany pojazd, w tym ustalają, czy wartość przejechanych kilometrów jest prawdziwa, czy też nie. Dzięki takiej usłudze możemy ominąć pojazdy, które okażą się drogą studnią bez dna. Zachęcamy do sprawdzenia dokładnie całej oferty i cennik – coraz większa liczba klientów decyduje się na podobne usługi, co świadczy o tym, że są one i pomocne, i niestety konieczne.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.