Czy policjant może sprawdzić stan licznika mojego samochodu?

​25 maja 2019 roku weszła nowelizacja ustawy, która sprawiła, że cofanie liczników jest procederem karalnym. Osoby, które zajmują się na niego lub zlecają taką ingerencję, mogą otrzymać karę nawet do 5 lat więzienia. Wiele zmieni się również już niedługo, bowiem od 1 stycznia 2020 roku znów zmieni się prawo. W tym wypadku zmiana będzie dotyczyła właśnie policji oraz innych, uprawnionych służb, które będą mogły sprawdzić stan naszego licznika.

Wszystko to jednak ma wpłynąć na korzyści dla nas, kierujących. Już niedługo cofanie liczników powinno przestać być tak dużą plagą, jaką było do tej pory. Była to rzecz w 100% legalna, wiele firm reklamowało swoje usługi w tym zakresie – w praktyce cofanie liczników oznaczało, że ktoś prędzej czy później zostanie oszukany i kupi samochód, którego faktycznego stanu i historii nie zna. I każdy, kto krytykuje nowe zmiany, powinien pomyśleć, że są to zmiany wprowadzane właśnie dla niego.

Faktycznie, od 1 stycznia 2020 roku, podczas standardowej kontroli, policja może zajrzeć do naszego samochodu i sprawdzić, ile wynosi stan naszego licznika. Jednocześnie, może porównać to z naszymi poprzednimi wynikami – wszystko po to, by sprawdzić, czy samochód nie ma cofanego licznika. Zakładając, że kontrole zdarzają nam się od czasu do czasu, na cofanie licznika powinna decydować się już mniejsza liczba osób.

Prawdziwą plagą było również cofanie liczników przed sprowadzeniem pojazdów do Polski. Szacuje się, że nawet połowa z tych aut, które do Polski przyjechały, miała cofany licznik. To zatrważająca statystka. Obecnie jednak znów odpowiednie służby, mają szansę na sprawdzenie licznika samochodu sprowadzonego jeszcze przed jego zarejestrowaniem. Dzięki temu mają one realną szansę na to, by zorientować się, że licznik był cofany. Wcześniej, w przypadku braku takiej kontroli, jeżeli licznik był cofany, to jego zarejestrowanie sprawiało, że licznik był w pewien sposób legalizowany. Nic więc dziwnego, że prawdziwą plagą w Polsce było właśnie sprowadzenie do naszego kraju samochodów, które miały cofany licznik. Na szczęście wszystko się zmienia i samochodów tego typu, po takich malwersacjach, na polskim rynku powinno być coraz mniej!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.