Jaka kara grozi za cofanie licznika?

​Odkąd zmieniły się przepisy, na wielu kierowców spadł blady strach. O ile cofanie liczników stało się w Polsce nielegalne już w ubiegłym roku, o tyle wzmożone kontrole zaczęły się od 1 stycznia tego roku. W praktyce policja ma obowiązek, podczas każdej kontroli, sprawdzić oraz zarejestrować stan licznika naszego pojazdu. Wszystko po to, byśmy go nie cofali. A jeżeli to zrobimy, prawdopodobnie szybko zostanie to wykryte.

Stan naszego licznika będzie również rejestrowany podczas przeglądów, natomiast kontroli standu naszego licznika może dokonywać nie tylko policja, ale również straż graniczna, inspekcja ruchu drogowego czy nawet żandarmeria wojskowa. Cel takich działań jest jeden – zmniejszyć ilość pojazdów z cofniętymi licznikami w naszym kraju.

Jaka kara grozi za cofnięcie licznika?

Jest ona naprawdę znaczna, może bowiem wynosić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W praktyce zobaczymy, ile będą wynosić wyroki za to przestępstwo, bowiem ilość spraw związanych z cofaniem liczników na pewno zwiększy się po tegorocznych zmianach i wzmożonych kontrolach naszych pojazdów.

Kare pozbawiania wolności od 3 miesięcy do 5 lat będzie mogła otrzymać natomiast osoba, która albo zleciła cofnięcie licznika w danym samochodzie, albo cofnięcia dokonała. W takim przypadku i właściciel, i mechanik, mogą ponosić konsekwencje prawne swoich czynów, co wydaje się sprawiedliwe a przede wszystkim – skuteczne.

Czy cofanie liczników kiedyś było legalne?

Tegoroczne zmiany są konsekwencją zmian prawnych, które miały miejsce w roku ubiegłym. W roku 2019 bowiem cofanie liczników stało się w Polsce nielegalne. Wielu może to zdziwić, ale wcześniej było to dozwolone prawnie, chociaż wiadomo, że celem było oszukiwanie innych, najczęściej potencjalnie nowych właścicieli samochodów. Cofanie liczników to prawdziwa polska plaga. Szacuje się, że aż 20% samochodów na polskich drogach posiada cofany licznik! Problem ten wynika zapewne z dwóch powodów – wiele pojazdów sporządzanych do Polski miało cofane liczniki (niektóre źródła szacują, że nawet 50%), natomiast samo cofanie w Polsce było po prostu tanie i kształtować często mniej, niż 200 zł - nic więc dziwnego, że decydowało się na nie tak wiele osób. Wierzymy jednak, że ubiegłoroczne oraz tegoroczne zmiany prawne sprawią, że liczba samochodów z cofniętymi licznikami w naszym kraju będzie regularnie się zmniejszać.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.