Weryfikacja stanu technicznego pojazdu

Wybór używanego samochodu nie należy do najłatwiejszych czynności, czego nie ułatwiają sami sprzedający chcący na transakcji zarobić więcej niż auto jest warte. Otóż bardzo często okazuje się, że pojazd, który według ogłoszenia miał być w perfekcyjnym stanie, jest licho odremontowanym wrakiem z powypadkową przeszłością. Podpowiadamy zatem, jak w prosty sposób ocenić stan techniczny auta przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie pojazdu z drugiej ręki.

Wybierając się na oględziny używanego auta warto wziąć ze sobą miernik lakieru. Oczywiście samo urządzenie nie pozwoli nam w stu procentach stwierdzić czy auto jest powypadkowe. W sytuacji, gdy będziemy już na poważnie zainteresowani kupnem danego modelu warto zabrać go na specjalistyczny przegląd, który możemy wykonać np. w Motocontroler. Polska Grupa Ekspertów Samochodowych. Oczywiście zanim znajdziemy to jedyne auto przejrzymy kilka, jak nie kilkanaście propozycji. Zabieranie każdego pojazdu do warsztatu kosztowałoby nas zbyt wiele, dlatego doradzamy na co warto zwrócić uwagę podczas oglądania używanego samochodu.

Jak oszukują sprzedawcy?
Osoba, która chce sprzedać swoje powypadkowe auto nie będzie chciała inwestować w prostowanie, spawanie i szpachlowanie. Zamiast męczyć się długą robocizną i kosztami, wybierają tańszą i szybszą opcję, czyli dokupienie części z używanego auta i zamalowanie ich tak, aby wyglądały jak oryginalne. Najlepiej jednak jeśli znajdzie się części w tym samym kolorze, wówczas nawet miernik lakieru nie wykryje oszustwa. Można jeszcze cofnąć licznik, rozprostować wgniecenia i stwierdzić, że auto jest prawie nowe i nigdy nie zaliczyło nawet najdrobniejszej stłuczki. Na szczęście wystarczy trochę podstawowej wiedzy i szybko zauważysz, kiedy ktoś próbuje wcisnąć Ci ściemę.

Prezentacja z zewnątrz
Auto należy dokładnie obejrzeć z każdej strony. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na tył pojazdu, ponieważ uszkodzone części nadwozia, jak błotnik wymagają skomplikowanych napraw w przeciwieństwie do tych z przodu, które można łatwo wymienić. Ponadto sprawdź szczeliny między maską a błotnikami, błotnikami a drzwiami czy drzwiami a słupkami. Jeśli nie są równe i symetryczne oznacza to, że samochód uległ wypadkowi a części były wymieniane.

Zajrzyj do środka!
Mając na uwadze fakt, że drzwi i klapy można z łatwością wymienić, należy zwrócić uwagę na oryginalność fabrycznych powłok na słupkach i progach. Pamiętaj również o tym, żeby zajrzeć do bagażnika w poszukiwaniu śladów prostowania, korozji, malowania czy niefabrycznych uszczelnień. Równocześnie sprawdź wszystkie śruby mocujące, ponieważ ciężko jest je odkręcić i przykręcić bez śladu a tylko wypadek jest powodem wymuszającym tę czynność.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.