Jak sprawdzić historię samochodu?

Wbrew pozorom zakup używanego auta wcale nie musi okazać się tańszą opcją. Jeśli podejdziemy do zadania zbyt swobodnie, możemy skończyć z samochodem, który zacznie pochłaniać nasze fundusze. Jeśli zakup używanego samochodu ma być faktycznie tańszy niż nowego, musimy dokładnie sprawdzić naszego potencjalnego kandydata pod każdym kątem. Jedną z rzeczy, którą należy dokładnie zweryfikować jest historia danego pojazdu.

Często zdarza się, że sprzedający samochód starają się zamaskować wszelkie oznaki wypadków lub nadmiernej eksploatacji. Sprawdzenie historii używanego auta pozwoli nam przekonać się, czy nasz kandydat nie ma za sobą jakiś mrocznych sekretów, czyli czy pojazd nie został skradziony a licznik cofnięty. W zadaniu tym mogą nam pomóc tacy profesjonaliści, jak Motocontroler. Polska Grupa Ekspertów Samochodowych, którzy w ramach swoich usług oferują dokładne sprawdzenie samochodu, który zamierzamy kupić. Wyjaśniamy, jak sprawdzić historię używanego auta krajowego oraz tego, które zostało do kraju sprawdzone.

Samochód krajowy
W sytuacji, gdy dany pojazd został zakupiony przez pierwszego właściciela w polskim salonie i nie opuszczał kraju, informacje na jego temat znajdziesz w bazie CEPiK, to jest Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Istnieje możliwość samodzielnego wygenerowania raportu, zawierającego daty badań technicznych, ostatni zarejestrowany stan licznika, datę pierwszej rejestracji i sprzedaży pojazdu w kolejnych latach, daty wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu oraz wszelkie zgłoszenia kradzieży samochodu. Należy zaznaczyć, że usługa ta jest darmowa i jedyne czego wymaga, to oddanie numeru rejestracyjnego auta, numer VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Wspomniany raport jest generowany przez system natychmiastowo, tak więc wystarczy nam smartfon z dostępem do Internetu, żeby przekonać się, czy sprzedający mówi prawdę.

Sprowadzane auto
Jeśli auto, którym się interesujesz zostało sprowadzone z którego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych lub Kanady to jego historię możesz sprawdzić w serwisach świadczących swoje usługi w sieci lub korzystając z profesjonalnej pomocy Motocontroler. Polska Grupa Ekspertów Samochodowych. Do wygenerowania raportu będzie potrzebny numer VIN danego samochodu tak, aby móc poznać jego historię od chwili pierwszej rejestracji. Informacje, jakie możemy otrzymać dotyczą roku i miejsca produkcji pojazdu; specyfikacji technicznej oraz kodów wyposażenia; rejestru przeglądów; przebiegu auta; wyglądu pojazdu jeśli jego zdjęcia było opublikowane w sieci; wypadków oraz rejestru z europejskich baz kradzieży aut. Otrzymanie dokładnych i pełnych informacji wiąże się z koniecznością uiszczenia niewielkiej opłaty.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.