Kontrola stanu kół pojazdu

Oględziny używanego auta przed zakupem, to głównie ocena jego bezpieczeństwa. Koła i opony są jednym z ważniejszych elementów samochodu. To w końcu części łączące pojazd z nawierzchnią, a ich styk jest nie większy od kartki rozmiaru A5. Przed dokonaniem decyzji warto zatem przekonać się, czy opona nie jest zniszczona, czy nadaje się na konkretne sezony, czy posiada odpowiedni przebieg oraz czy jej wiek nie wyklucza jej z dalszego użytkowania. Warto również ocenić stan tarcz.

Udając się na spotkanie ze sprzedawcą zapewne poddasz auto dokładnej kontroli. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ od ukrytych szczegółów zależy stan techniczny pojazdu. W sytuacji, gdy nie jesteś pewny na ile Twoja wiedza pozwoli Ci na dokładną weryfikację stanu pojazdu możesz skorzystać z usług profesjonalistów jak Motocontroler. Polska Grupa Ekspertów Samochodowych, którzy ocenią kondycji technicznej interesującego nas samochodu również pod kątem stanu kół i ogumienia.

Geometria kół
Jeśli chodzi o geometrię kół, to do najczęściej spotykanych objawów jej niewłaściwego ustawienia jest ściąganie samochodu. Łatwo to zauważyć podczas jazdy, kiedy w trakcie puszczania kierownicy jadąc po równej jezdni, pojazd ściąga na prawo bądź lewo. Samo sprawdzanie geometrii kół jest niezmiernie ważne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. To jednak nie wszystko. Otóż odpowiednia geometria wpływa również na obniżenie zużycia opon i zminimalizowanie ich uszkodzeń oraz zwiększa oszczędność na paliwie. Miejmy n uwadze, że zmiana geometrii kół pojazdu może być spowodowana przez wiele rozmaitych czynników. Jednym z nich może być np. uderzenie kołem bądź kołami w krawężnik lub wjechanie w dużą dziurę na drodze. W poważniejszych przypadkach może chodzić o kolizje lub wypadki. Niewłaściwie zużyty bieżnik opon jest również sygnałem alarmującym. Jeśli zauważysz, że jedna strona opon jest starta bardziej od drugiej to znak, że coś jest nie tak właśnie z geometrią kół potencjalnego samochodu. Geometrię kół powinno sprawdzać się w momencie przeprowadzania naprawy zawieszenia, dlatego zapytaj się o to sprzedającego. Na szczęście większość problemów związanych z geometrią pojazdu można rozwiązać bardzo szybko. Specjaliści sprawdzą kąty ustawienia kół, które następnie zostaną porównane z danymi technicznymi podanymi przez producenta pojazdu. Odpowiednio przeprowadzona regulacja to ustawienie właściwego kąta pochylenia oraz zbieżności kół.

Sprawdzenie opon
W przypadku opon należy sprawdzić rok ich produkcji, ponieważ do użycia nie powinny być dopuszczone te, których wiek przekracza 10 lat. Następnie sprawdź głębokość bieżnika, przy czym dopuszczalne minimum wynosi 1,6 mm. Na koniec zweryfikuj oponę pod kątem uszkodzeń eksploatacyjnych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.