Poradnik. Zobacz, co musisz wiedzieć o sprawdzaniu licznika przejechanych kilometrów przez policję i inne uprawione do tego służby?

​Od 1 stycznia 2020 roku możemy spodziewać się, że podczas niemal każdej kontroli policyjnej, funkcjonariusze będą sprawdzali również stan naszego licznika, po czym zostanie on przekazany do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Również inne służby, w tym staż graniczna, żandarmeria czy pracownicy Inspektoratu Ruchu Drogowego będą mogli sprawdzać stan licznika naszego pojazdu. Wszystko po to, by liczba samochodów na polskich drogach – tych, które mają cofnięte liczniki – spadała.

Obecna sytuacja jest naprawdę alarmująca. Szacuje się, że około 20% pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, ma cofnięte liczniki. Wynika to jednak nie tylko z faktu cofania ich w Polsce. Bardzo wiele samochodów, które trafia do nas zza granicy, ma właśnie cofnięte liczniki. Różne źródła podają różne dane, jednak szacuje się, że nawet 50 lub 80% pojazdów sprowadzanych miało wcześniej korygowany stan licznika!

Noworoczne zmiany w prawie są kontynuacją tych, które pojawiały się już w roku ubiegłym. 25 maja 2019 roku zostało zmienione prawo, od tego czasu cofanie licznika jest w Polce karalne. Ten, kto zleca cofnięcie licznika lub ten, kto takie cofnięcia dokonuje, podlega karze pozbawienia wolności. Może być ona zresztą naprawdę długa, bowiem sięgać może od 3 miesięcy do nawet 5 lat! Wszystko po to, by cofanie liczników w Polsce stało się niepopularne i po prostu niebezpieczne dla osób, które się tym zajmują lub tych, którym na tym zależy, by licznik ich samochodu zastał cofnięty.

Motoryzacja jest Twoją pasją? Sprawdź motoobsesja.pl

Czym mamy się czego obawiać?

Nie, o ile nie cofaliśmy lub nie zleciliśmy cofnięcia licznika danego pojazdu. Oczywistym jest jednak, że jest szansa, że kupiliśmy samochód, który miał już cofnięty licznik. Pamiętajmy jednak, że nie możemy ponieść za to żadnej odpowiedzialność karnej. Problemem może być jednak sytuacja, w której będzie musiało zostać udowodnione, że to nie my odpowiadamy za cofnięcie licznika. Z racji tego, że zmiany prawne są świeże, liczymy przygotować się na to, żeby umieć wytłumaczyć funkcjonariuszom stan naszego licznika.

Pamiętamy jednak, że wszystkie zmiany w prawie zostały wprowadzone dla nas. Dzięki temu nie będziemy musieli tak bardzo przejmować się tym, że samochód, który chcemy kupić, ma cofnięty licznik i to nawet o 100 czy 200 tys. km! Problem ten cały czas może pojawiać się w przypadku samochodów sprowadzanych do Polski, jednak i w tym przypadku działają już nowe rozporządzenia, które mają ukrócić sprowadzanie do Polski samochodów z cofniętymi licznikami.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.