Jak uniknąć oszustwa podczas kupowania samochodu używanego?

​Kiedy chcemy zakupić pojazd używany, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że osoby, które samochody takie sprzedają, mogą chcieć nas oszukać. Najczęściej sytuacje, z którymi borykają się potencjalni kupujący, to ukrywanie przed nami dawnych kolizji, prezentowanie ilość przejechanych kilometrów, która została znacznie cofnięta czy po prostu ukrywanie realnych i czasem naprawdę poważnych wad i problemów technicznych takiego samochodu.

Powodem tego, że sytuacje takie mają miejsce, jesteśmy jednak my – kupujący, a przynajmniej spora nasza część. To my poszukujemy zawsze najbardziej atrakcyjnych ofert w naszym budżecie. A niestety, na papierze zawsze najbardziej atrakcyjne są te, które w rzeczywistości nie są prawdziwe. Jak więc uczciwi sprzedający mają poradzić sobie na rynku, gdy my sami szukamy takich ofert, których w uczciwy sposób nie da się zaoferować? Jako klienci sami chcemy wierzyć w opowiadane nam kłamstwa, z tego powodu coraz więcej osób – zwłaszcza tych, które zawodowo zajmują się sprzedażą czy sprowadzeniem do nas samochodów zza granicy, decyduje się na oszustwa. W innym przypadku ofertą ich nikt się nie zainteresuje.

Jak więc uniknąć oszustwa? Po pierwsze, nie wierzmy we wszystko, co deklaruje sprzedający. Jeżeli oferta wydaje się skrajnie okazyjna – zastanówmy się, czemu ktoś chce nam sprzedać samochód tak tanio? Po drugie – weryfikujmy informacje, które otrzymujemy. Może nam w tym pomóc taki portal jak Historiapojazdu.gov.pl. Tam zdobędziemy za darmo przynajmniej podstawowe informacje o pojeździe. Możemy również zdecydować się na kompleksowe sprawdzenie danego pojazdu przez prawdziwych specjalistów. Należą do nich pracownicy takich firm, jak Motocontroler, należą do nich m.in. byli rzeczoznawcy, pracują na terenie całego kraju, a ich usługi naprawdę nie są drogie i czasem nie przekraczają nawet 300 zł – to naprawdę niewielka kwota za pewność, że kupujemy samochód sprawdzony, którego stan techniczny faktycznie znamy.

Sami poznaliśmy wiele historii, które można łatwo znaleźć na wielu internetowych forach – dobitnie uświadamiają one, że oczy musimy mieć bardzo szeroko otwarte, zaufanie natomiast naprawdę ograniczone. Nie raz można spotkać się z opowieściami, że licznik został cofnięty niemal o połowę. Wielu klientów uległo fascynacji wspaniałą ofertą i nie sprawdzili jej – nie popełniajmy ich błędu. W końcu niezbędne naprawy mogą kosztować nas naprawdę wiele.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.