Jakie pytania należy zadać sprzedającemu auto?

Każdy, kto kiedykolwiek podjął się zadania zakupu używanego auta wie, ile energii to kosztuje. Nie jest to kwestia wyboru dywanu do salonu czy nowego odkurzacza. Samochód to rzecz potrzebna i wiążąca się z wydatkami na jego utrzymanie, dlatego jego zakup musi być przemyślany. Niezwykle okazyjna cena pojazdu może wiązać się z szeregiem usterek, których naprawa będzie nas słono kosztować. Ważne zatem, aby szczegółowo sprawdzić samochód przez zakupem pod kątem stanu technicznego. Radzimy więc, jakie pytania zadawać sprzedającemu, aby dowiedzieć się czy warto dokonać inwestycji.

Chcąc znaleźć dobre, używane auto będziesz musiał zamienić się w prawdziwego detektywa, który nie obawia zajrzeć się pod każdą śrubkę i zadać szeregu pytań sprzedającemu. W trakcie spotkania mamy pełne prawo do przeglądu auta i sprawdzenia stanu silnika, karoserii, kół i elektryki. Samochód może prezentować się nienagannie, jednak to w tych szczegółach tkwi cała istota i od nich powinno zależeć, czy zdecydujemy się sfinalizować transakcję.

Przed spotkaniem
Już na etapie rozmowy telefonicznej i umówienia dogodnego terminu, w którym będzie można obejrzeć pojazd osobiście, warto rozpocząć szczegółowy wywiad, który pomoże nam zebrać całkiem sporo informacji. Na tym etapie wystarczy już kilka pytań, aby zorientować się w ogólnej sytuacji i zyskać materiał do analizy przed spotkaniem. Uzbrój się zatem w cierpliwość i dowiedz się o następujące kwestie. Przede wszystkim rozpocznij od pytania o to, czy pojazd posiada książkę serwisową. Pamiętaj, że warsztaty prowadzą ewidencję sprawdzanych samochodów, tak więc zawsze możemy zadzwonić później do kilku i zweryfikować o autentyczność wpisów napraw i przebiegu jeszcze przed zakupem auta. Następnie dowiedz się, kiedy była wymiana oleju, na jaki i czym właściciel uzupełniał ewentualne braki. Bardzo ważne jest w jakim trybie używany był najczęściej pojazd. Chodzi o to czy służył do jazdy po mieście czy do długich dystansów. W ten sposób zyskasz ogólny pogląd na to, jakie części były najbardziej eksploatowane. Jeśli chodzi o miasto to najciężej pracowała skrzynia biegów. Teraz zasięgnij informacji o tym, czy istnieje konieczność przeprowadzenia jakiejś pilnej wymiany podzespołów lub naprawy. Zapytaj się o to, kiedy wymieniany był akumulator, rozrząd, tarcze, klocki hamulcowe oraz płyny eksploatacyjne. Na koniec możesz poprosić o odpowiedź na pytanie, jak auto było garażowane. Jeśli pojazd przetrzymywano na zewnątrz może nosić ślady korozji lub ewidentnych śladów jej ukrycia. Jeśli na tym etapie odpowiedzi nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, zaoszczędzisz swój cenny czas

W trakcie wizytacji
Podczas spotkania i oględzin pojazdu dowiedz się czy sprzedający zgadza się na jego dokładną weryfikację stanu technicznego u specjalistów jak np. Motocontroler. Polska Grupa Ekspertów Samochodowych. Jeśli nie zgodzi się możesz być pewny, że coś ukrywa.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 648 475

E-mail: kontakt@flpoland.pl

Planujesz zakup używanego auta? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i na jakie kwestie powinno się uważać, planując tego typu inwestycje.